Te fundit

Bulqizë, dy mjek të rinj në spital

  Dy mjek të rinj i janë shtuar shërbimit spitalor në Bulqizë. Tashmë gratë e Bulqizës do të marrin në spitalin e tyre shërbimin obstetër-gjinekologjik, pas emërimit të mjekes obstetërgjinekologe, Blerina Zhuka dhe mjekes Jonida Klosi e specializuar në mjekësi interne. Drejtori i Spitalit të Bulqizës, Haziz Jella tha se me afrimin e këtyre dy mjekeve, tashmë qytetarët do të kenë ... Read More »

PRANIMI I MANDATIT TË DEPUTETIT NGA KANDIDATI I PD, ÇOLLAKU MBLEDH STRUKTURAT NË BULQIZË

Një ndër emrat që nuk pranoi të linte mandatin e deputetit ishte edhe kandidati i 6 në listën e Partisë Demokratike në Qarkun Dibër, Halil Jakimi. Ai dorëzoi një ditë më parë formularin e dekriminalizimit në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve dhe pritet të marrë mandatin e deputetit për Qarkun Dibër. Po në të njëjtën ditë Koordinatori i Partisë Demokratike për ... Read More »

Lagja Allmete ne Vajka,e rrezikuar nga perroi

Banoret e lagjes Allmete Vajkal ne Bulqize vijone te kene probleme me furnizimin e ujit te pijshem por jo vetem,pasi ata rrezikohen te ngelin te bllokuar ,si pasoje e mosfunksionimit te perroit, ku vershimet e pakontrolluara te ujit, kane sjelle demtimin e rruges, qe lidh fshatin me rrugen kryesore.I gjithe tubacioni i ujit te pishem ne fshatin Vajkal eshte ne ... Read More »

BULQIZË, UJËRAT E ZEZA NË HYRJE TË PALLATIT

Banorët e një pllati në lagjen e re të Bulqizës sa herë të hyjnë apo të dalin nga banesat, duhet të përballen me pusetën e hapur të ujrave të zeza e cila ndodhet në hyrje të pallatit. Siç shihet nga pamjet, kjo pusetë qëndron e hapur prej disa muajsh, ndërsa për riparimin e saj nuk është kujdesur askush. Banorët që ... Read More »

BLETËRRITESI I TRE BREZAVE QË MERREN ME BLETEN

  Ne rrethin e Bulqizes ka disa bleterrites te cilet kane nga 100 deri ne 300 koshere bletesh,por ka dhe nga ata qe kane me pak te cilet I perdorin vetem per familjet e tyre.Arjan Zogu nga fshati Valikardhe ne njesine administrative ne Zerqan eshte nje nder bleterritesit me me ze.Tashme i ka rreth 300 koshere bletesh ku i administron ... Read More »

45 ha pyje digjen në Bulqizë, autoritetet vijojnë luftën në terren

Vatra e zjarrit më e fundit aktive qe ka perfshire bashkine e Bulqizes ndodhet në fshatin Zerqan ku specialistët e shërbimit pyjor e atij zjarrfikës të Bashkisë Bulqizë kanë nisur ndërhyrjen për ta fikur. Përgjegjësi i Inspektoriatit të Pyjeve pranë Bashkisë Bulqizë, Shaqir Izvira thotë se nuk dihet nëse zjarret janë të qëllimshme apo jo, pasi nuk po hetohet nga ... Read More »

Bulqize, zjarri ne pyje digjen dhjetra hektare me pyje

Disa vatra te reja zjarri te fuqishem jane shfaqur prej ditesh ne pyjet e njesive administrative Zerqan,Martanesh dhe Gjorice ne rrtethin e Bulqizes. Me problem vatrat e zjarrit kane qene ne njesine Zerqan ku zjarri i ndihmuar nga temperaturat e larta dhe era eshte perhapur me shpejtesi, ne gjithe shpatin e malit, duke pershkuar dhjetra hektare pyje dhedhe dushqe. Ne ... Read More »

Promovohet libri “Me ty,per ty Bulqize” I autorit Arben Alliu

Me kete poezi te bukur,mes presemarresish te shumte si nxenes,mesues,miqsh e shokesh eshte promovuar libri me poezi i krijuesit me te ri,djalit te Bulqizes Arben Alliu I titulluar Me ty,per ty Bulqize.Ne kete promovim moren pjese, miku I Bulqizes gazetari sportive Defrim Methasani,drejtori I fabrikes se pasurimit te kromit Bukurosh Koci,doktori I shkencave psikologjike Jashar Demiri,studiusi Haziz Keta dhe shume ... Read More »