Te fundit

16 vjeçari, jeta e të cilit varet nga një aparaturë

Ky është 16 vjeçari Ramiz Çupi nga në lagjen e re të qytetit të Bulqizës. jeta e këtij 16 vjeçari është e varur nga kjo aparaturë të cilën e kanë marrë nga një spital në Romë të Italisë. Ramizi vuan nga sëmundja e distrofisë muskulare dhe për këtë ai ka marrë këtë aparaturë e cila kushton 15 mijë euro e ... Read More »

Ekipi i fitbollit te Bulqizes vijon me rezultate positive drejt titullit ne kategorine e trete

Pas katër fitoresh dhe një humbjeje, Klubi i Futbollit të Bulqizës, ka zhvilluar pasditen e se enjtes  ndeshjen e radhës, kundër ekipit të KF Valbonës së Tropojës, e cila u mbyll me rezultatin 1-0 në favor të bulqizakëve.Takimi nisi në orën 15:00 dhe u mbajt në Kompleksin Sportiv “Loro Boriçi” në Kamëz.Djemtë e KF Bulqiza ne kete ndeshje bulqiza luati ... Read More »

Tmerr në Maqellarë  mbeturina e kafshë të ngordhura anash rrugës

Vijon te jete situatë shumë e rëndë sa i përket shërbimit të grumbullimit dhe tërheqjes së mbeturinave nga Bashkia e Dibres. Ndonëse në disa pika janë vendosur kotenjer, në shumë zona mbeturinat kanë pushtuar mjedisin. E tilla është situata edhe në afërsi të Maqellarës në rrugën e vjetër. Anash kësaj rruge tonelata mbeturina janë hedhur aty, mes tyre edhe qen ... Read More »

ZYRTARIZIMI I RASTEVE ME KORONAVIRUS NË VEND SHTON MASAT E KONTROLLIT NË DOGANËN E BLLATËS NË DIBËR

Zyrtarizimi i dy rasteve në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne ka bërë që në pikat doganore të vendit tonë të intenisifikohen kontrollet e personave që hyjnë, nëse janë bartës të virusit Kovid19. Edhe në doganën e Ballatës janë rritur kontrollet ku ato bëhet njëherësh për disa persona që hyjnë nga shteti fqinj i Maqedonisë së Veriut. ... Read More »

Nisje e mire e ekipit te futbollit Bulqiza ne kategorine e trete

Ekipi I futbollit te Bulqizes, nje ekip I ri modest, por rezultativ,e zhvillon veprimtarine e tij futbollistike ne kategorine e trete me objektivat dhe symimin qe te zere vendin e pare  dhe per te kaluar sezonin tjeter ne kategorine e dyte.  Ndeshjet e kesaj kategorie zhvillohen ne kompleksin e fushave ne Kamez ne Tirane. Te dy ndeshjet e para te ... Read More »

PD Bulqizë  feston 29 vjetorin e themelimit te saj

Dega e Partisë Demokratike në Bulqizë ka festuar këtë të shtunë 29 vjetorin e themelimit të saj. Në këtë ngjarje të rëndësishme të kësaj force politike në Bulqizë morën pjesë ish drejtues të saj ndër vite, simpatizant, drejtues aktual, drejtues të qendrës ish deputet etj. fjalën e hapjes e mbajti Kryetari i PD Dega Bulqizë, Defrim Fiku. Por fillimisht ceremonia ... Read More »

Kriza minerare, shtohet numri i punëkërkuesve të papunë në Bulqizë

  Sektori minerar është zhytur në një krizë të thellë të mungesës së shitjes për shkak të rënies drastike të çmimit të mineralit të kromit në tregun ndërkombëtarë. Shumë subjekte kanë përgjysmuar pagat e punëtorëve e të tjera i kanë larguar fare nga puna. Kjo është refeltkuar edhe në rritjen e numrit të punëskërkuesve të papunë në Zyrës së Punës në ... Read More »

SHTOHET NJE PARK I RI NE MES DY QYTETEVE TE BULQIZES

Bashkia e Bulqizes po nderton nje park ne mes te  qytetit te ri dhe te vjeter ne afersi te rruges se Arbërit.  Ky park me hapsire rreth  7mije m2, me te gjitha parametrat bashkehore, do te jete së shpejti në shërbim të qytetarëve të Bulqizes. Sipas kryetarit te Bashkise Bulqize Lefter Alla ky vend ka qene kthyer ne nje vend ... Read More »