Te fundit

Fermerja qe kultivon lakrën në Bulqize  

Dibra e Bulqiza njihen për kultivimin e mollëve apo vreshtarive të ndryshme, por ka edhe nga ata fermer që kanë guxuar të kultivojnë të tjera prodhime bujqësore. E tillë është edhe Hajrie Cami nga fshati Gjoricë e Sipërme në Bashkinë e Bulqizë. Ndryshe nga të tjerët familja e saj ka kultivuar rreth 2 Hektarë lakër. Por Hajria thotë se as ... Read More »

DSHP Bulqize dhe projekti HAP,  aktivitete sensibilizuese mbi kontrollin dhe parandalimin e semundjeve kronike jo infektive

     Ne ambjentet e oborrit te shkolles  Rifat Manjani ne Shupenze Drejtoria e shendeti publik,projekti HAP ( shendet per te gjithe) mbeshtetur nga Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim  për Shqipërinë,zhvilluan nje aktivitet  informues per shendetin.Ne kete aktivitet moren informacione per  shendetin,ushqyerjen,alkolin dhe duhanin mbi 300 banore te zones,te rinj e te reja qe u paraqiten prane cadrave te ngritura ... Read More »

13 pjetarë të familjeve Osmani në Çerenec rrezikojnë t’i zënë brenda banesat e dëmtuara

  Kjo është banesa e Avdi Osmanit në fshatin Çerenec të njësisë Administrative Gjoricë në Bashkinë e Bulqizës. Banesa e tij prej tre vitesh është në rrezik shembjeje. Kjo jo për shkak të ndonjë tërmeti, por si pasojë e ndërtimit të një kanali vaditës që përdoret nga fshati Gjoricë. Avdiu na tregon se që me ndërtimin e këtij kanali i cili ... Read More »

Promovohet ne fshatin Grazhdan libri I autorit Neki Osmani me titull “Grazhdani i Dibres”

Eshte promovuar ne nje nga lokalet e fshatit Grazhdan libri monografik “Grazhdani I Dibres”, me autor mesuesin e talentuar te ketij fshati Neki Osmani. Ne kete promovim moren pjese mesues, intelektuale te ketij fshati dhe te ardhur te tjere nga zonat perreth. Mori pjese edhe profesori I letersise. shkrimtari dhe krijuesi Doktor Hajri Mandri ,kryeredaktori I Gazetes Bulqiza,shkrimtari Halil Rama, ... Read More »

Histori e rrallë në Gjoricë të Sipërme, familja Xheka prej 10 vitesh pa energji elektrike, vajza 8 vjeçe bën detyrat nën dritën e filxhanit me vaj

Kjo është banesa e familjes së Ylber Xheka në fshatin Gjoricë e Sipërpme në Bulqizë. Ylberin jeton në të bashkë me bashkëshorten e tij dhe vajzën tetë vjeçare. Por historia e kësaj familjeje është e rrallë pasi jo vetëm që jetojnë në një dhomë e pa kushtet e nevojshme, por prej dhjetë vitesh janë edhe pa energji elektrike. Ylberi thotë ... Read More »

Drejt perfundimit kursi i pare i kuzhines organizuar nga zyra e punes ne restorant Bulqiza

Zyra e Punes, ne vijim te punes se saj per hapjen e kurseve te kualifikimit profesional, per te rinjte, ne bashkepunim me Restorant Bulqiza, ka hapur kursin e kualifikimit per kuzhinere. Kursantet kryesisht te reja, i kane te gjitha kushtet, qe ofron Restorant Bulqiza, per te pervetesuar teknikat bashkekohore dhe tradicionale te kulinarise, Nga ky kurs jane ne perfundim te ... Read More »

BULQIZË, BANORËT E GJORICËS TË RREZIKUAR NGA NDOTJA E UJIT TË PIJSHËM

  Megjithëse është fshati më i madh në Bashkinë e Bulqizës, Gjorica e Poshtme po përballet prej dekadash me një problem shumë të madh, mungesën e ujit të pijshëm. Në mungesë të një rrjeti të tillë, banorët janë detyruar të hapin puse pranë banesave të tyre, për të siguruar ujë të pijshëm. Por krah tyre, banorët kanë ndërtuar edhe gropat septike, ... Read More »

Mamografia levizese,ekzaminime falas  per kancerin e gjirit per grate e Bulqizes

Pak dite me pare ne kuader te muajit tetor, Drejtoria e Shendetit Publik Bulqize , zhvilloi marshim sensibilizues per luften kunder kancerit te gjirit qe ne te gjithe boten njihet si muaji i ndergjegjesimit te grave dhe vajzave, per luften kunder kancerit te gjirit,ku ne muajin tetor  ndermerren nje sere fushatash ndergjegjesuese per kontrollin dhe vetekontrollin e grave per kete semundje. ... Read More »