Te fundit

SHTOHEN MASAT NE DOGANEN E BLLATES

Drejtori i njësisë Vendore te shëndetit Publik Diber  Hasan Manja ne nje interviste te dhene per mikrofonin tone jep informacion per situaten ne doganen e Bllates ne lidhje me Coronavirusin. Ai shprehet se si ne te gjitha pikat doganore ne Republiken e Shqiperise edhe ne doganen e Bllates jane mare masat nga stafi mjekesor i Dibres per te kontrolluar cdo ... Read More »

 Prefektet e Shqiperise vizite ne Bulqize

Prefektet e 12 qarqeve te shqiperise kane zhvilluar  nje vizite ne qytetin e Bulqizes.12 drejtuesit e prefekturave te qarqeve u priten nga Kryetari I Bashkise Bulqize Lefter Alla si dhe nenprefektit Avni Muliu. Viziten e pare prefektet e zhvilluan ne minieren e Bulqizes,ku u njohen me nga afer mbi ecurine ,si dhe mbi investimet qe jane kryer ne te. Petrit ... Read More »

VIJON E PA ZBARDHUR TRAGJEDIA E FAMILJES TOLA NE OSTREN

Prefekti i Qarkut Dibër, Nexhbedin Shehu tha se ka një angazhim të madh për t’i ardhur në ndihmë e për tju gjendur pranë familjes Tola në Ostren të Bulqizës pas tragjedisë së të premtes së kaluar. Prefekti Shehu u shpreh se jo vetëm Bashkia Bulqizë por edhe institucionet e qeverisjes qendore janë angazhuar për tjua lehtësuar sadopak dhimbjen familjarëve që ... Read More »

Shehu i kërkon Bashkisë Bulqizë rishikimin e adresave

Prefekti i Qarkut Dibër Nexhbedin Shehu në zbatim të urdhërit të ministrit të brendshëm mbi përfundimin e procesit të adresarit të ri, është ndalur në takimin e radhës me drejtues të Bashkisë Bulqizë. Në këtë takim është kërkuar nga autoritetet vendore përfundimi i procesit të adresarit të ri i cili përfshin emërtimin e shesheve, rrugëve, bizneseve dhe banesave. Prefekti Nexhbedin ... Read More »

PD Mat feston 29 vjetorin e themelimit të saj

Dega e Partisë Demokratike Mat, ka festuar këtë të shtunë 29 vjetorin e themelimit të saj. Në aktivitetin e organizuar për këtë ditë, morën pjesë drejtues të kësaj force politike në Mat, themelues të saj 29 vite më parë, ish deputet të PD, drejtues të kësaj force në Bulqizë etj. Kryetari i Partisë Demokratike Mat, Arjan Lika, duke vlerësuar sakrificën ... Read More »

Dogana e Bllatës, asnjë masë për koronavirusin

  Masat e marra për koronavirusin siduket nuk kanë përfshirë gjithë sistemin doganor të vendit tonë. Vetëm në pikat e mëdha hyrëse është vendosur personel shëndetësor për të kontrolluar të gjithë ata që hyjnë në vendin tonë. Në doganën e Bllatës në Dibër, vetëm policët doganor mbajnë maska mbrojtëse ndaj virusit të rrezikshëm, ndërsa mungon personeli shëndetësor për të kontrolluar ata ... Read More »

Bulqize. Aksident ne rrugen e “Arberit” Vdes biznesmeni

Nje aksident I  rende me pasoje vdekjen e 53 vjecarit Murat Durici ndodhi mbremjen e se premtes se kaluar ne aksin rrugor Qafe e Buallit-Vajkal ne vendin e quajtur Vajkal 2.  Sipas policise lokale te Bulqizes behet me dije se 53 vjeçari Duriçi po ecte ne kembe pergjate ketij segmendi rrugor, ku dhe mendohet te jete godituar nga nje automjet tip Ford I ... Read More »

Bulqizë, spitali masa për coronavirusin

Ndonëse për momentin në qytetin e Bulqizës nuk ndodhet asnjë shtetas kinez i cili ka punuar në minjerën e Bulqizës, drejtuesit e spitalit të këtij qyteti kanë marrë masat e nevojshme për mundësinë e shfaqjes së coronavirusit. Drejtori i Spitalit të Bulqizës, Hazis Jella tha se stafi ka marrë të gjitha udhëzimet e nevojshme për të specifikuar situatat e mundshme ... Read More »