Te fundit

Për herë të tretë kampion

thChris Froome është shpallur kampion sërish duke arritur kështu të ruajë kurorën e kampionit të Turit të Francës në etëapën finale në Champs-Elysees.

Çiklisti i skuadrës “Sky” përballoi shumë peripeci në këtë sezon të Turit të Francës, ku mes tyre u rrëzua dy herë, por pavarësisht kësaj arriti të çojë në tre numrin e turit më të famshëm në botë të çiklizmit pas atij të vitit 2013, 2015 dhe 2016.

Tashmë Froome eshte i dyti çiklist pas Miguel Indurain në vitin e1995 që ruan titullin.

MF/tvbulqiza.al