Te fundit

Tag Archives: Bulqize

Nga nesër “fillon” dimri në Bulqizë, ja temperaturat

Që nga e hëna temperaturat në Bulqizë, pritet të ftohen. Ndërsa shi, mjegull e edhe ngrica do ta shoqërojnë vendin që nga e hëna. “Javën e parë të tetorit, masa të ftohta ajrore polare nga veriu i kontinentit do të fillojnë të depërtojnë mbi rajon që do të sjellin një paralajmërim të motit dimëror, me reshje shiu dhe rënie të ... Read More »

Mblidhet Kuvendi i PD-së në Bulqizë, zgjidhet kryetari i ri

Kuvendi Zgjedhor i Partisë Demokratike për Bulqizën, është mbledhur ditën e sotme në sallën e Qendrës së Kulturës. Tema kyçe e kësaj mbledhje ka qenë zgjedhja e strukturave drejtuese, por më e rëndësishmja, zgjedhja e kryetarit të ri për degën e Bulqizës. Për postin e kryetarit ishin kandidatët Edmon Isaku dhe Defrim Fiku. Me mbylljen e procesit të numrimit të ... Read More »

Bulqizë, ushtronte dhunë ndaj gruas, arrestohet 40 vjeçari

Ditën e sotme është arrestuar në flagrancë shtetasi Ismail Murati, nën akuzën e dhunës fizike ndaj bashkëshortes. Mësohet se Murati ishte ndaluar edhe më parë për raste dhune bashkëshortore. Ndërkohë gruas i kishte mbaruar urdhri i mbrojtjes që prej datës 26 shtator. Shtetasja D.M  sipas policisë ka marrë sërish urdhër mbrojtjeje pas rastit të përsëritur të dhunës fizike e psikologjike. ... Read More »

Bulqizë, mbyllet materniteti

Për shkak të mungesë së mjekut obstetër-gjinekolog sektori i maternitetit është mbyllur. Gjithashtu në spitalin e Matit paraqitet e njëjta situatë. Gratë shtatzëna dërgohen për të lindur në Lezhë ose në Tiranë. Sipas mjekëve në shumë raste është asistuar në lindje të cilat kanë nisur si proces që gjatë rrugës së mbërritjes për në spital. /tvbulqiza.al Read More »

Fillojnë punimet për sistemimin e lagjes poshtë pedonales (VIDEO)

Prej disa ditësh kanë nisur punimet për sistemimin e lagjes poshtë pedonales, e cila kishte ngelur e papërfunduar në fazën e parë të zbatimit të projektit për ndërtimin e saj. Punimet konsistojnë në sitemim – asfaltim, por edhe me ndërtimin e trotuarit, duke filluar nga shkolla 9-vjeçare “Xhevdet Doda” e deri në afërsi të Zyrës Rajonale të Punësimit Bulqizë. Më ... Read More »

Alarm! Mungojnë mjekët specialistë. Ata i gjen vetëm në kryeqytet

Situata për spitalet në rang qarku është alarmante për aq kohë san ë to mungojnë kirurgët apo mjekët e specialiteteve të tjera. Në Burrel gjinekologu gjendet vetëm njëherë në javë dhe rastet urgjente transportohen me helikopter në Tiranë. Një ditë në javë aty shkon edhe okulisti dhe neurologu. Në Peshkopi ka mungesë kirurgësh, mungesë që u shtua edhe nga zgjedhja ... Read More »

FOTOLAJM/ Kurban Bajrami, besimtarët myslimanë të Bulqizës falen në pedonalen e qytetit

Besimtarët myslimanë festojnë ditën e sotme festën e Kurban Bajramit, një nga më të rëndësishmet të kalendarit islam. Dhjetra besimtarë janë mbledhur sot në pedonalen e Bulqizës që prej orës 06:30, ndërsa kulmi ka arritur në orën 07:00. Pasi i uroi të gjithë shqiptarët dhe myslimanët anembanë botës, gjatë ligjeratës së tij, Myftiu i Bulqizës, Sejdin Strazimiri, theksoi se kjo ditë ... Read More »