Te fundit

Tag Archives: Diber

Vjedhja e votave në Dibër, Rama i shmanget përgjegjësisë: Po banalizoni gazetarinë, s’kam ç’të them

Kryeministri Edi Rama ka habitur me përgjigjen e tij kur gazetari Blendi Fevziu i publikoi pamjet e vjedhjes së votave në Dibër, ku PS kishte shpërndarë para për të blerë votat. I ftuar në emisionin “Opinion”, Kryeministri iu shmang pyetjes duke akuzuar madje se po banalizohet gazetaria. Kreu i qeverisë shtoi se pamjet e denoncuar nga emisioni “Stop” dhe “Fiks ... Read More »

Vëzhguesit vendorë: Zgjedhjet në Dibër s’i plotësuan standartet

Koalicioni i Vëzhguesve Vendor publikoi sot raportin e monitorimit të zgjedhjve të pjesshme vendore për kryetarin e ri të Bashkisë së Dibrës. Nga monitorimi në terren i procesit, Komsioni evidenton mjaft probleme, të cilat në raport thuhet se cënuan cilësinë duke mos garantuar standarde zgjedhore demokratike dhe europiane. Koalicioni ngre shqetësimin e blerjes së votës dhe presionit ndaj zgjedhësve, ndërsa ... Read More »

Dibër, kryeplakut 29-vjeçar të Hurdhë Muhurrit i rrezikohet jeta

Kryeplakut të fshatit Hurdhë Muhurr në Dibër i është rrezikuar jeta nga një bashkëfshatar.(Fshati në foto). S.H. 29 vjeç është gjendur përballë grykës së çiftes së 66-vjeçarit Hakik Prençi, tek Fusha e Lopës, i kanosur për një çështje pronësie. Kryeplaku ka lajmëruar policinë menjëherë dhe ka tentuar t’ia marrë nga dora çiften, që është shkrehur gjatë përleshjes, por fatmirësisht pa lënduar ... Read More »

Arrestohet me kokainë vëllai i shefit të komisariatit të policisë në Dibër. Ja kush është

Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me arrestimin e Pajtim  Agës nga Tirana, i cili u prangos me kokainë nga Policia e Lezhës. Burime nga policia kanë bërë të ditur për SYRI.net, se 47-vjeçari i arrestuar mesditën e sotme me 320 gramë kokainë është vëllai i shefit të Komisariatit të Policisë së Dibrës, Robert Aga. Pajtim Aga 47 vjeç, ... Read More »

Dibër 2016, përballja mes shtetit të Al Kapones dhe Opozitës politike – Nga Prof. Dr. Kastriot Islami

Asnjë parti politike në botë, sado e organizuar dhe përgatitur të ishte, sado perfekte të ishte drejtimi apo kandidati i saj, s’do të mund të konkuronte dhe të përballej me një bandë kriminalo-korruptive në pushtet.Aq më pak me një bandë të tipit Al Kapone por që ndryshe nga Al Kapone i Cikagos, jo vetëm që nuk luftohet nga shteti por ... Read More »

KQZ shpall Ramën fitues në Dibër

Gjatë mbledhjes së sotme, KQZ shqyrtoi dhe miratoiprojektvendimin “Për shpalljen e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve të pjesshme për kryetarin e Bashkisë Dibër, Qarku Dibër, të datës 11.09.2016”. KQZ vendosi të shpallë rezultatin e zgjedhjeve për kryetarin e Bashkisë Dibër, duke shpallur fitues Muharem Qamil Rama, kandidat i propozuar nga koalicioni “Aleanca për Shqipërinë Europiane”. KQZ miratoi projektvendimin “Për shpalljen e ... Read More »

Pas zgjedhjeve në Dibër, OSBE bën thirrje për reformë zgjedhore në Shqipëri

Kryetari në detyrë i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Robert Wilton, ka bërë sot një deklaratë, në lidhje me zgjedhjet në Dibër dhe reformën e domosdoshme zgjedhore që duhet bëhet. Deklarata e tij erdhi pas përfundimit të afatit për ankime, deklaratën e mëposhtme lidhur me zgjedhjet e 11 shtatorit 2016 për kryetarin e bashkisë së Dibrës. “Prezenca e OSBE-së i ... Read More »

Rama miting falenderues në Dibër

Partia Socialiste dhe Kryeministri Edi Rama kanë mbajtur sot në Dibër, mitingun e fitores së kandidatit të majtë Muharem Rama për postin e kryebashkiakut. Rama ka garantuar dibranët se do t’ua ndërtojë Rrugën e Dibranit duke sjellë si provë faktin se edhe dje ishte takuar me ambasadoren kineze: “Nuk e di nëse më besoni apo jo, por ambasadoren kineze për ... Read More »