Te fundit

Tag Archives: Edi Rama

Zgjedhjet në Dibër, Edi Rama flet për Shukri Xhelilin para popullit dibran

Aleanca për Shqipërinë Europiane çeli sot në Dibër fushatën për zgjedhjet bashkiake, ku u prezantua kandidati i majtë për kryebashkiak, Muharrem Rama. Gjatë fjalë së tij, Kryeministri u kërkoi dibranëve që mbështesin kandidatin e majtë për të vazhduar me përpara me punën dhe projektet për Dibrën, ndërsa thumboi edhe rivalin demokrat Sherefedin Shehu, duke e quajtur “burrë të mirë, por ... Read More »

SHËNIM/ Dilema e Metës dhe përse ka frikë Rama nga zgjedhjet në Dibër dhe Kavajë?

Pa u tharë mirë boja e firmës së Presidentit të Republikës Bujar Nishani, mbi dekretin që shpallte si ditë të zgjedhjeve për kryetarin e ri të bashkisë Dibër më 11 shtator të këtij viti, Partia Socialiste nisi presionin dhe kërcënimet për tërheqjen e tij. Presidenti e nxori dekretin e zgjedhjeve menjëherë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila shkarkoi përfundimisht, ... Read More »

Reagimi i Ramës për shqiptarët e vrarë në sulmin në Gjermani

Kryeministri Edi Rama ka dënuar sulmin e ndodhur dje në Mynih të Gjermanisë ku mbetën të vrarë 10 persona, mes të cilëve edhe autori i cili vrau veten. Rama ka shprehur ngushëllimet për shqiptarët që humbën jetën në këtë sulm me armë. “Trishtim i thelle per jetet e humbura ne sulmin barbar te Mynihut mes te cilave edhe jete shqiptaresh! ... Read More »

Administrata ditën e hënë pushim

Kryeministri Edi Rama duket se është i entuziazmuar pas miratimit në Parlament të reformës në drejtësi dhe ka marrë një vendim për administratën. Në një status në Twitter, ai njofton se ditën e hënë e ka pushim të gjithë administrata për shkak të miratimit të reformës historike, “Se bashku kemi arritur te paarritshmen ne 25 vjet. Prandaj te henen administrata ... Read More »

Pse gënjeu Edi Rama për Vetting-un?!

Kryeministri Rama doli në konferencën e mbajtur në kryeministri, të mbajtur pas lajmit që dha kryetari i opozitës Lulzim Basha, për ta vënë theksin vetëm tek një fakt: Sipas tij, opozita është nënshtruar më në fund, duke pranuar variantin e mazhorancës. Edi Rama: “Partia Demokratike i është nënshtruar vullnetit të hekurt të popullit shqiptar dhe vullnetit të hekurt të partnerëve ... Read More »

Rama në samitin e NATO-s: Shqipëria do të dyfishojë trupat në Afganistan

Në fjalën e mbajtur në ditën e dytë të samitit,mbajtur në Varshavë, Kryeministri vlerësoi qëndrimin e deritanishëm të vendit tonë, si edhe siguroi për mbështetjen e vazhdueshme nga Shqipëria për ruajtjen e stabilitetit në Afganistan. “Shqipëria në kuadër të aleancës me NATO-n ka mbështetur dhe do të vazhdojë gjithmonë kështu me misionet në Afganistan, që ky të jetë një vend ... Read More »