Te fundit

Tag Archives: Gjermani

Një ndërtesë “përmbys”

Kjo shtëpi e veçantë është ndërtuar në Ëertheim, në Gjermani. Gjithçka në të është e përmbysur, duke filluar që nga çatia, e cila nuk ndodhet mbi ndërtesë, por ndërtesa vendoset mbi të, ndërsa një makinë e “parkuar” qëndron e varur në ndërtesë. Gjithashtu brenda saj, të gjithë objektet e bëjnë më konfuze këtë ndërtim të çuditshëm. Ndërtesa ka vetëm 1 ... Read More »

Gjermani, 9000 refugjatë të mitur shpallen të zhdukur

Sipas Policisë Federale, rreth 9000 fëmijë e të rinj të pashoqëruar janë raportuar të zhdukur. Edhe pse shumë prej të zhdukurve janë adoleshentë, 876 vlerësohet të jenë nën moshën 13-vjeçare. Ekziston frika se emigrantët e rinj të pashoqëruar janë mjaft të ekspozuar ndaj bandave kriminale, e megjithatë, Policia Federale sqaron se nuk ka prova konkrete lidhur me këtë. “Në shumë ... Read More »

Rrëmbehet azilantja shqiptare në Gjermani

Një shqiptare në Gjermani deklaron se është rrëmbyër dhe përdhunuar për dy ditë në kampin ku po qëndrnte në pritje të përgjigjes për qëndrim në Burbah. Lajmi është njoftuar nga një televizion lokal ku gruaja tregon se një prej punonjësve të kampit e kishte ftuar për të pirë diçka dhe më pas u zgjua në një shtëpi tjetër. “Pas gotës së tretë ... Read More »

Gjermani, sulm në zyrat e punës në Këln

Një person i armatosur raportohet të ketë hyrë në zyrat e punës në Këln të Gjermanisë, ndërkohë që vazhdon kërkimi për autoren. Forcat Speciale të Policisë së qytetit të katërt gjerman për nga madhësia, janë duke kërkuar në agjencinë e punësimit gjatë kësaj të enjteje, pas njoftimit prej dëshmitarëve në vendngjarje që thanë se kishin parë një grua të armatosur, ... Read More »

Siriani hedh veten në erë në Gjermani

Azilkërkuesi të cilit i ishte refuzuar kërkesa ka hedhur veten në erë duke plagosur edhe 12 persona të tjerë. Bombën, ai e kishte vendosur në një çantë shpine, ndërkohë që kishte dalë pranë vendit ku organizohej një festival në qytetin jugor gjerman të Ansbach. Shpërthimi raportohet të ketë ndodhur rreth orës 22:10 të mbrëmjes jashtë lokalit “Eugens Ëeinstube” në qendër ... Read More »

Reagimi i Ramës për shqiptarët e vrarë në sulmin në Gjermani

Kryeministri Edi Rama ka dënuar sulmin e ndodhur dje në Mynih të Gjermanisë ku mbetën të vrarë 10 persona, mes të cilëve edhe autori i cili vrau veten. Rama ka shprehur ngushëllimet për shqiptarët që humbën jetën në këtë sulm me armë. “Trishtim i thelle per jetet e humbura ne sulmin barbar te Mynihut mes te cilave edhe jete shqiptaresh! ... Read More »

Shqiptari i shpëton masakrës në Mynih

Luan Zeqiri është një nga dëshmitarët e asaj që ndodhi në Gjermani, i cili ka shpëtuar mrekullisht nga sulmi. Si dëshmitar ai ka treguar për momentet në rrjetin televiziv gjerman n-TV si edhe për BBC. Ai është shprehur se ka parë vetëm një agresor, teksa ka qëlluar me armë mbi 2 persona të cilët po ngjisnin shkallët. Shqiptari tregon se ... Read More »