Te fundit

Tag Archives: haker

Yahoo! Pëson vjedhjen më të madhe historike në sulmet kibernetike

Hakerat kanë arritur të vjedhin informacionet e rreth 500 milionë përdoruesve të Yahoo në vitin 2014, diçka që klasifikohet tashmë si shkelja më e madhe kibenertike e pranuar publikisht në histori. Mes të dhënave të vjedhura janë informacione personale si emra, adresa poste elektronike, nurma telefoni, ditëlindje dhe fjalëkalime. Yahoo tha se nuk janë prekur të dhënat e kartave të ... Read More »

Kampionët bien pre e Hakerave rus

“Fancy Beras” quhet grupi i hakerave të cilët kanë kanë arritur të përvetësojnë të dhënat mjekësore për dy protagonistë absolutë të Lojërave Olimpike. Mes personazheve që në mënyrë kriminale u janë vjedhur detajet e testeve të dopingut dhe të dhënat personale janë: tenisti spanjoll Rafael Nadal dhe 4 herë kampioni olimpik Mohamed Farah. Regjistrimet konfidenciale mjekësore të atletëve elitarë zbulojnë ... Read More »

Publikohen emrat e përdoruesve të faqes “Brazzer”

Rreth 800 mijë përdorues të regjistruar në faqen pornografike Brazzers janë bërë publikë nga një grup piratësh kibernetikë. Të dhënat besohet se janë siguruar nga një boshllëk sigurie mes faqes Brazzers dhe forumeve të lidhura me të. Hakerat kanë mundur të sigurojnë emrat e përdoruesve, adresa të postës elektronike dhe fjalëkalimet. Sipas faqes Motherboard, të dhënat besohet se janë vjedhur ... Read More »

Alarmi për makinat “smart”

Makinat që përdorin një teknologji të avancuar janë më të ekspozuara nga hakerat përmes ndërhyrjeve në sistem. Pavarësisht sigurisë që garantojnë, këto piratë mund të sjellin dëme të paimagjinushme. Sa më shumë të lidhura të jenë me internetin, qoftë përmes sistemeve të argëtimit apo mekanizmave të vetëdrejtimit, sikurse u publikua këtë javë nga “Ford”, “Volvo” dhe “Uber”, aq më të ... Read More »

Gjyq për hakerin e…picave

Nis këtë javë gjyqi në SHBA, ndaj shtetasit rus i akuzuar për 170 milion dëm ndaj picerive në vend. Roman Seleznev, djali i një deputeti në Parlamentin rus, akuzohet se qëndron pas një skeme, përmes të cilës piceritë dhe restorantet që kanë rënë viktimë e tij përmes telefonatave të rreme. Sipas hetuesve amerikanë, përmes kësaj skeme, Seleznev synonte të siguronte të ... Read More »