Te fundit

Tag Archives: ISIS

80 fshikullime nëse vesh fanellat e ekipeve të futbollit

Sipas tabloidit britanik “Mirror”, këtë radhë, ISIS ka bërë të ditur se ndalon në mënyrë kategorike që të vishen fanelat e skuadrave përfaqësuese apo klubeve që janë të markave Nike dhe Adidas. Për ata që e thyejnë këtë rregull, dënimi është 80 goditje me kamzhik. Kështu, sipas këtij të ashtuquajturi ligj, është e ndaluar që të vishen fanelat e kombëtareve ... Read More »

Kurbani i ISIS për Bajram

Makabriteti i grupit terrorist vazhdon edhe ditën e bajramit, duke flijuar të burgosurit. Grupi i vetëshpallur islamik ka varur të burgosurit e tij me kokë poshtë për ti bërë “kurban”. Videoja “the making of illusion” vërteton skenat e tmerrshme për viktimat, edhe pse ende pritet të evidentohet vërtetësia e saj. Abu Mohammed, themeluesi i grupit të të drejtave të njeriut ... Read More »

Një robot përballë ISIS

Sipas “Baghdad Post” dy vëllezër anonimë nga Iraku kanë realizuar një robot sa një makinë, të telekomandueshëm nga rreth 1 km larg, dhe të armatosur me mitralozë të rëndë dhe predha “Katjusha”. Forcat Irakiane të Sigurisë do ta përdorin këtë robot në përpjekjet për të rimarrë qytetin e Mosulit. Roboti ka katër kamera nëpërmjet të cilave drejtuesit shohin me saktësi ... Read More »

Larje hesapesh Irak-ISIS

Qeveria e Irakut ka reaguar për një nga masakrat më të rënda në Tikrit, ku militantët e ISIS-it ekzekutuan 1700 rekrutë ushtarakë në një ish-bazë amerikane. Iraku ka varur 36 burra si të dënuar për veprën e rëndë ndaj  kadetëve, kryesisht shiit. Në ekzekutimin e tyre ishte prezent ministri i Drejtësisë së Irakut, Haidar al-Zamili. Masakra në kampin Speicher u ... Read More »

Vritet kreu i Shtetit Islamik

Kreu i ISIS në Afganistan e Pakistan dyshohet të jetë vrarë pas një sulmi me dron nga SHBA muajin e kaluar. Fillimisht është mohuar vrasja e tij, por nga raportimi i një zyrtari të mbrojtjes në SHBA është ka deklaruar për BBC se Saeed është vrarë në sulmin ajror me dron të kryer më 26 korrik. Sulmi me dron është ... Read More »

1 400 fëmijë janë rrëmbyer nga ISIS dhe stërviten për t’u bërë kamikazë

Një tjetër lajm tronditës ka ardhur nga Iraku i cili ka bërë publike raportet e milionave fëmijë që kanë rënë në duart e ISIS-it. ‘Të paktën 1 400 fëmijëve irakianë të minoritetit jazidi, janë rrëmbyer nga ISIS-i gjatë dy viteve të fundit dhe u është bërë lavazh truri e janë stërvitur për t’u shndërruar në kamikazë”, njoftoi sot Hussein Kaedy, ... Read More »

Arrestohen 10 të dyshuar si pjestarë të ISIS në Brazil

Policia federale ka ndaluar 10 shtetas të dyshuar se po organizonin akte terrosriste gjatë zhvillimit të lojërave olimpike që do të zhvillohen në gusht. Nga autoritetet njoftohet se të gjithë shtetasit janë brazilianë dhe janë nuk janë militantë të Shtetit Islamik, por kanë tentuar të kontaktojnë me grupin e dhunshëm islamik. Arrestimet e kryera në rajonin jugor Parana vijnë vetëm ... Read More »