Te fundit

Tag Archives: Kanabis

Reagimi thumbues ndaj Metës për milionat e fituara në Lazarat

Deklarata e Metës për të marrë përsipër përgjegjësinë e gjendjes së kanabisit në vend ka sjellë reagimin e ashpër të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. “E ardhmja e Shqipërisë është bujqësia dhe turizmi dhe jo kanabisi. Për këtë çështje politika duhet të marrë një vendim dhe nuk duhet t’i shmaget. Është mjaft e rëndësishme të vendoset në mënyrë të përgjegjshme ... Read More »

Ekonomia shkatërruese e hashashit, 10 problemet që po sjell

Në “hije”, kultivimi i hashashit po lulëzon në çdo cep të vendit. Një “biznes” në pamje të parë fitimprurës dhe që sjell një “cash” të shpejtë në ekonomi, por që në pak kohë pritet të japë pasoja shkatërruese për themelet ende të dobëta të ekonomisë shqiptare. Nga Ornela Liperi&Blerina Hoxha Duke filluar që nga largimi i vëmendjes nga bujqësia, shtrembërimi ... Read More »

FOTO/ Zbulohen në Bulqizë qindra pemë kanabisi: 2.5 m të larta

Në fshatin Smollik të Bulqizës, policia ka kontrolluar territorin dje dhe ka zbuluar një parcelë të mbjellë me kanabis. Afro 806 bimët kishin marrë aq zhvillim sa kishin arritur lartësinë e një peme, deri në 2.5 metra. Policia i ka prerë bimët e larta dhe i ka djegur, ndërkohë që ka veçuar disa prej tyre si provë materiale për ekzaminime laboratorike. ... Read More »

Arrestohet 21-vjeçarja në Shkodër, kishte mbjellë hashash

Një 21-vjeçare u arrestua në qytetin e Shkodrës bashkë me dy persona të tjerë si bashkëpunëtorë në kultivimin e bimëve narkotike. Në një njoftim të policisë së qytetit verior thuhet se u arrestua L. Livalli, banuese në Grudë të Re, e cila akuzohet se bashkë me Prel Dushkun, 32 vjeç dhe Artan Livallin, 23 vjeç, kanë mbjellë kanabis sativa. Ata ... Read More »

Martanesh, sekuestrohen 2000 rrënjë narkotike, identifikohen autorët

Policia e Bulqizës ka sekuestruar 2000 bimë të llojit kanabis sativa në Martanesh. Sipas policisë së Shtetit, aksioni është zhvilluar ditën e djeshme. Policia gjithashtu ka identifikuar edhe autorët e dyshuar të bimëve, identiteti i të cilëve nuk bëhet me dije për arsye hetimore. Zbulimi i dy parcelave nga policia erdhi pas informatave të marra nga një informator i jashtëm. ... Read More »

“Lulëzimi” i drogës, Prokuroria merr nën hetim të gjithë shefat e policisë

Prokuroria e Krimeve të Rënda  ka nisur një hetim të paprecedentë ndaj drejtorëve dhe shefave të komisariateve në të gjithë vendin. Hetimi vjen  pas sinjalizimit se kultivimi i kanabisit në të gjithë vendin po bëhet nën mbikqyrjen e efektivëve të policisë. Abcnews raporton se faktet dhe denoncimet e bëra nga Partia Demokratike do të jenë në bazë të hetimeve të ... Read More »

Të blesh Kanabis përmes internetit

Sipas një studimi të kryer nga kompania “Rand Europe’, trafikantët, sidomos shpërndarësit e vegjël po i drejtohen gjithnjë e më shumë internetit, apo asaj pjese të tij që njihet si “dark web”. Në këtë pjesë përdoruesit hyjnë me një shfletues (browser) të posaçëm dhe gjurmimi është i vështirë nga ana e autoriteteve. Kjo u mundëson shpërndarësve që të ndjehen më ... Read More »

Fushë-Bulqizë, gjenden dhe asgjësohen bimë narkotike

  Mbrëmjen e djeshme policia e Bulqizës ka gjetur të mbjella 26 bimë të dyshuara narkotike, të llojit Cannabis Sattiva, në fshatin Dushaj të Fushë-Bulqizës. Bimët janë gjetur mbrëmjen e djeshme, rreth orës 22:30. Sipas policisë së bulqizës po punohet për identifikimin dhe kapjen e autorit. GE/ tvbulqiza.al Read More »