Te fundit

Tag Archives: reforma ne drejtesi

Mblidhet komisioni për Reformën në Drejtësi, hidhen poshtë opinionet e PD-së

Komisioni Parlamentar për Reformën në Drejtësi është mbledhur sot rreth orës 10:00 për të diskutuar katër parimet e sugjeruara nga EURALIUS, të cilat janë sanksionuar edhe si kushte për financimin europian të procesit, si dhe ligjet për Prokurorinë Speciale dhe nenin për ndëshkimin e medias. Komisioni i Posaçëm Parlamentar ka miratuar vetëm me votat e mazhoranës ligjin për procesin e ... Read More »

FLASIN EKSPERTËT/ Çfarë do të ndodh pas Reformës në Drejtësi?

Pak ditë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese në Shqipëri, ekspertët e drejtësisë parashikojnë që përfaqësues nga kasta politike apo grupe të ndryshme të interesit do tentojnë të bëjnë rezistencë kundrejt reformës. Nga Arben Muka* Në një shfaqje të pazakontë për parlamentin e Shqipërisë deputetët u treguan solidarë në votimin e Reformës në Drejtësisë. Të 140 parlamentarët ishin pro. Selitë e ... Read More »

Votohet në Komision drafti i reformës në drejtësi

    Një informacion i fundit vjen nga kryesia e Kuvendit, në të cilin është mbledhur komisioni ad hoc, i miratimit të ndryshimeve kushtetuese. Është votuar me drafti i reformes ne drejtesi. Me herët deputetët e PD-së që janë pjesë e komisionit kanë dalë nga mbledhja pasi verifikuan draftin e zbardhur, shkruan Lapsi.al Sipas tyre janë vënë re ndryshime në ... Read More »

Delegacioni i BE: Partitë politike të respektojnë angazhimin publik për “Drejtësinë”

Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë i ka bërë thirrje politikës sot që të votojë reformën në drejtësi në Parlament. Përmes një deklarate, BE thekson se kjo është ditë e rëndësishme dhe duhet që palët të respektojnë angazhimin. Ditën e djeshme, Kryeministri Rama dhe kryedemokrati Lulzim Basha deklaruan publikisht arritjen e konsensusit. Ndërsa, sot deputetët e PS shprehen se konsensusi ... Read More »

Reforma në drejtësi, Rama: Bashën e pres deri më 21 korrik

Kryeministri Edi Rama ka komentuar propozimin e fundit të PD-së lidhur me reformën në drejtësi. Në një dalje për mediat pas mesditës, Rama tha se opozita është në panik nga fshesa e hekurt e reformës në drejtësi. Rama i konsideroi kërkesat e PD-së në lidhje me këtë reformë si alibi për të bllokuar kompromisin, transmeton shekulli.com.al. “Alibia e PD-së për ... Read More »