Te fundit

Tag Archives: SHBA

Ratifikimi i klimës

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë ratifikuar marrëveshjen globale të klimës. Anëtarët e Komitetit Qendror të Kongresit Kombëtar të Popullit në Kinë e miratuan propozimin për rishikimin dhe rafitikimin e paktit të Parisit pas diskutimesh të zgjatura plot një javë. i shtëpisë së bardhë Barack Obama deklaroi se historia do t`i gjykojë si të një rëndësie jetike përpjekjet e bëra ... Read More »

Vritet kreu i Shtetit Islamik

Kreu i ISIS në Afganistan e Pakistan dyshohet të jetë vrarë pas një sulmi me dron nga SHBA muajin e kaluar. Fillimisht është mohuar vrasja e tij, por nga raportimi i një zyrtari të mbrojtjes në SHBA është ka deklaruar për BBC se Saeed është vrarë në sulmin ajror me dron të kryer më 26 korrik. Sulmi me dron është ... Read More »

Hillary Clinton publikon raportin e tatim-taksave

Hillary Clinton bëri publik këtë të premte raportin e tatim-taksave mbi të ardhurat e saj, duke ushtruar kështu më shumë presion ndaj rivalit të saj republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump, në mënyrë që edhe ky të bëjë të njëjtën gjë. Kandidatja demokrate për Presidente të Shteteve të Bashkuara, në zgjedhjet presidenciale të 8 nëntorit, pagoi rreth 34.2 për ... Read More »

BE e SHBA kërkojnë miratimin e 7 ligjeve në 11 gusht

SHBA dhe delegacioni i BE-së në Shqipëri kërkon miratimin sa më shpejtë të ligjeve që shoqërojnë paketën e ndryshimeve kushtetuese, duke përfshirë edhe Vetingun. Në njoftimin e zyrës së BE thuhet se Drafti u është shpërndarë të gjithë anëtarëve të Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi gjysmën e dytë të muajit qershor. Deklarata e plotë e delegacionit të BE ... Read More »

Kërcënimi nga “Satan 2”

Raketa që pret të testohet dhe të vihet në përdorim këtë vit mund të zhdukë një qytet në përmasat e Francës apo të Teksasit. Duke përmbajtur 10 bomba të rënda dhe 15të tjera me fuqi më të ulët ka një rreze veprimi prej 10 mijë kilometra. Emri zyrtar është “RS-28 Sarmat”, dhe është një raketë e zhvilluar nga ushtria ruse ... Read More »

6000 të arrestuar pas sulmit në Turqi

Ky është një bilanc që pritet të rritet, pas reagimit të kryeministirt me termin “pastrim nga virusi”.“Ne do të vazhdojmë të pastrojmë nga ky virus të gjitha institucionet shtetërore sepse ky virus është përhapur shumë. Fatkeqësisht, ashtu si një kancer, ky virus ka mbështjellë shtetin”, u shpreh ai në ceremoninë e varrimit të një prej 265 viktimave. Read More »

Vritet Shishani, një nga liderët e ISIS.

Xhihadisti, ishte një prej këshilltarëve më të afërt ushtarakë të liderit të Shteti Islamik, Abu Bakr al-Bagdadi. Sipas agjencisë së lajmeve Amak, e cila ka lidhje me Shtetin Islamik, u raportua se Shishani u vra gjatë luftimeve në qytetin Shirkat, në jug të Mosulit, në Irak. Ndërkohë që vdekja e tij ishte raportuar edhe më parë nga SHBA si pasojë ... Read More »

SHBA, tre të vdekur nga një sulm me armë

Të paktën 3 persona janë qëlluar për vdekje jashtë një gjykatë në Michigan të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lajmi u konfirmua nga Policia e Shtetit të Michigan për mediat lokale. Ngjarja ndodhi rreth orës 02:30, me orën lokale, jashtë gjykatës Berrien County, në qytetin e St. Joseph. Nga të dhënat paraprake, viktimat mësohet se janë dy punonjës gjykate, si dhe agresori, ... Read More »