Te fundit

Tag Archives: Termet

Lëkundje tërmeti në Maqedoni, ndjehen edhe në Bulqizë

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në mesditë në Maqedoni dhe në zonat përreth. Sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Europiane tërmeti ka qenë me magnitudë 5.2 ballë. Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë 5 km nga Shkupi, ndërsa është regjistruar në orën 15:10 minuta të së dielës, lëkundjet janë ndjerë edhe në Bulqizë. Tërmeti është ndjerë edhe në disa qytete ... Read More »

Lëkundje tërmeti në Tiranë, ndjehen edhe në Bulqizë

Lëkundje të lehta tërmeti janë ndjerë në mesnatë në Tiranë dhe në zonat përreth. Sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Europiane tërmeti ka qenë me magnitudë 4.2 ballë. Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë 50 km nga Tirana, ndërsa është regjistruar në orën 00:20 minuta së të enjtes, lëkundjet janë ndjerë edhe në Bulqizë. Tërmeti është ndjerë edhe në ... Read More »

Pas Italisë, në rradhë Greqia

Ditën e sotme në Athinë është regjistruar një lëkundje tërmeti në orën 16 e 37 minuta, me orën lokale, me fuqi prej 4.1 ballë të shkallës Rihter. Epiqendra e tij është përcaktuar në zonën detare pranë ishullit Evia, rreth 100 km në veri-lindje të Athinës, në një thellësi prej vetëm 5 km, ndaj dhe  tërmeti është ndjerë shumë në të ... Read More »

Tërmeti shkatërrues në Itali, Qeveria jep 50 milionë Euro: Do rindërtojmë fshatrat

Qeveria italiane ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për tërmetin shkatërrues që goditi Italinë Qëndrore një ditë më parë. Në një mbledhje të posaçme, Këshilli i Ministrave të Italisë vendosi që të akordojë fondin prej 50 milionë Euro për zonat e prekura nga lëkundjet sizmike. Ka qenë vet Kryeministri Matteo Renzi që njoftoi për këtë vendim të Këshillit të ... Read More »

FOTO LAJM/ Tërmeti në Itali shkatërron gjysmën e provincës, pamjet tronditëse

Këto janë pamjet e para të publikuara nga vendngjarja pasi një tërmet me magnitudë 6.2 ballë goditi në mesnatë Italinë Qëndrore, duke lënë 10 persona të vdekur dhe disa të tjerë të bllokuar nën rrënoja, shkruan  BBC. Tërmeti ra në liglindje të qytetit të Peruxhias dhe kryebashkiaku  tha  se “gjysma e qytetit është shkatërruar.” “Një familje prej katër anëtarësh ishte ... Read More »

9 tërmete goditën Shqipërinë gjatë ditës së djeshme

Nëntë tërmete kanë goditur Shqipërinë gjatë ditës së djeshme. Sipas të dhënave nga Instituti i i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit zona më e goditur ka qenë Tirana (6). Tërmetet kanë qenë të lehtë, me magnitudë nga 2-3.3 ballë. Epiqendra e tërmetit ka qenë 29 km në lindje të Tiranës, në Bizë. Tërmetet kanë qenë me thellësi nga 4 km ... Read More »