Te fundit

Tag Archives: Zgjedhje

Vëzhguesit vendorë: Zgjedhjet në Dibër s’i plotësuan standartet

Koalicioni i Vëzhguesve Vendor publikoi sot raportin e monitorimit të zgjedhjve të pjesshme vendore për kryetarin e ri të Bashkisë së Dibrës. Nga monitorimi në terren i procesit, Komsioni evidenton mjaft probleme, të cilat në raport thuhet se cënuan cilësinë duke mos garantuar standarde zgjedhore demokratike dhe europiane. Koalicioni ngre shqetësimin e blerjes së votës dhe presionit ndaj zgjedhësve, ndërsa ... Read More »

Pas zgjedhjeve në Dibër, OSBE bën thirrje për reformë zgjedhore në Shqipëri

Kryetari në detyrë i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Robert Wilton, ka bërë sot një deklaratë, në lidhje me zgjedhjet në Dibër dhe reformën e domosdoshme zgjedhore që duhet bëhet. Deklarata e tij erdhi pas përfundimit të afatit për ankime, deklaratën e mëposhtme lidhur me zgjedhjet e 11 shtatorit 2016 për kryetarin e bashkisë së Dibrës. “Prezenca e OSBE-së i ... Read More »

VIDEO/ Të tjera prova për blerje votash në Dibër

Teksa opozita fajëson fenomenin e blerjes së votës në zgjedhjet në Dibër, një qytetar pretendon se ka regjistruar një rast të tillë në video. Sipas denoncuesit, në pamjet filmike shfaqet Mexhit Çorollari, përfaqësues i komunitetit egjiptian në Dibër. Në pamjet e para, ai duket teksa mban një listë emrash në dorë, takohet me persona të ndryshëm përpara qendrës së kulturës ... Read More »

Zgjedhjet në Dibër, Shehu: Kriminale kërkimi i votës në këmbim të ndihmës ekonomike

Kandidati për kryebashkiak i Dibrës, Sherefedin Shehu u takua me banorë të fshatrave Selishtë, Hurdhë Muhur dhe Fushë Muhur. Zoti Shehu u njoh me shqetësimet e banorëve për presionin që u bëhet, “votë në këmbim të ndihmës ekonomike” dhe me faktin që ndihma ekonomike u është hequr familjeve në nevojë dhe u është dhënë personave me lidhje me pushtetin. Kandidati ... Read More »

Shehu: Ja pse nuk u bë Rruga e Arbrit

Kandidati për kryebashkiak të Dibrës, Sherefedin Shehu u takua me banorë të Peshkopisë, Sohodollit dhe Maqellarës, të cilat do të kthehen në tri qendra urbane të Dibrës. Këtë ka theksuar kandidati për kryebashkiak i Dibrës, Sherefedin Shehu në takimet me banorë të Sohodollit dhe Majtarës. “Për Sohodollin që është një qendër e madhe e Dibrës së Vogël, po të themi ... Read More »

Sondazhi brenda PS-së për zgjedhjet në Dibër, portalet online zbulojnë shifrat

Burime pranë stafit të kandidatit socialist për Dibrën kanë pohuar se sondazhi i organizuar prej tyre ka qenë katastrofik për të majtën, transmeton syri.net. Plot 2600 vota më pak rezulton të ketë kandidati Rama i Kryeministrit Rama. Ky informacion është bërë me dije nga një pjestar i stafit socialist për demokratët. Këta të fundit bëjnë me dije se janë të ... Read More »

SHËNIM/ Dilema e Metës dhe përse ka frikë Rama nga zgjedhjet në Dibër dhe Kavajë?

Pa u tharë mirë boja e firmës së Presidentit të Republikës Bujar Nishani, mbi dekretin që shpallte si ditë të zgjedhjeve për kryetarin e ri të bashkisë Dibër më 11 shtator të këtij viti, Partia Socialiste nisi presionin dhe kërcënimet për tërheqjen e tij. Presidenti e nxori dekretin e zgjedhjeve menjëherë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila shkarkoi përfundimisht, ... Read More »

Zgjedhjet në Dibër: PS çon në Gjykatën administrative vendimin e Presidentit për datën e zgjedhjeve

Gjykata Administrative do të vendosë për herë të parë, që prej krijimit të saj, për vlefshmërinë e një dekreti presidencial. Bëhet fjalë për dekretin e shpalljes së zgjedhjeve më 11 shtator në Bashkinë e Dibrës, pasi Gjykata Kushtetuese la në fuqi vendimin e qeverisë për shkarkimin e kryebashkiakut Shukri Xhelili. Kërkues për pezullimin dhe pavlefshmërinë e dekretit të presidentit është ... Read More »