Te fundit

Tërmeti në Itali zbulon ar dhe miliona euro në rrënojat e një shtëpie

Foto Vincenzo Livieri - LaPresse  24-08-2016 - Roma - Italia  Cronaca Trema il centro Italia. Alle 3.30 di questa notte si è registrata una forte scossa di terremoto di magnitudo 6.0 a 4 chilometri dalla superfice e con epicentro ad Accumoli, in provincia di Rieti nel Lazio, a pochi chilometri, equidistante, tra Norcia e AmatriceNella foto: le immagini di Amatrice distrutta Photo Vincenzo Livieri - LaPresse  24-08-2016 - Rome -  Italy News The central Italian town of Amatrice was badly damaged by a 6.2 magnitude earthquake that struck early on Wednesday, with people trapped under the rubble, the town's mayor said.

Foto Vincenzo Livieri – LaPresse
24-08-2016 – Roma – Italia
Cronaca
Trema il centro Italia. Alle 3.30 di questa notte si è registrata una forte scossa di terremoto di magnitudo 6.0 a 4 chilometri dalla superfice e con epicentro ad Accumoli, in provincia di Rieti nel Lazio, a pochi chilometri, equidistante, tra Norcia e AmatriceNella foto: le immagini di Amatrice distrutta
Photo Vincenzo Livieri – LaPresse
24-08-2016 – Rome – Italy
News
The central Italian town of Amatrice was badly damaged by a 6.2 magnitude earthquake that struck early on Wednesday, with people trapped under the rubble, the town’s mayor said.

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ari, bizhuteri dhe miliona euro. Ato u zbuluan në 3 shtator, por historia u bë publike vetëm pak ditë më parë. Ky “thesar” u përkiste një çifti të moshuarish që nuk i mbijetuan tërmetit. Paratë ishin futur në hapësirat boshe të mureve prej guri. Mediat italiane shkruajnë se menjëherë ka nisur “lufta” e trashëgimtarëve për të marrë këto para. Megjithatë ai është sekuestruar përkohësisht nga policia lokale. Të njëjtat burime thonë se fillimisht do të verifikohet burimi këtyre parave pasi ka dyshime se mund të jenë të vjedhura. Vetëm nëse do të zbulohet se paratë janë të ligjshme do tu jepen trashëgimtarëve.

/tvbulqiza.al